Pożyczki online na raty, czy są bezpieczne ?

04:02:2019 Porady

Pożyczki online na raty, czy są bezpieczne?

W życiu każdego z nas może nadejść moment, w którym będziemy potrzebowali pożyczki. Możemy pożyczyć pieniądze od rodziny lub znajomych, lecz co zrobić w momencie, gdy i oni nie będą posiadali odpowiedniej kwoty, aby nam pomóc? Jedną z alternatyw w takim wypadku są pożyczki online na raty. W sieci znajduje się wiele firm, które trudnią się udzielaniem pożyczek osobom będącym w potrzebie. Postanowiliśmy prześwietlić, z czym wiążą się tego typu pożyczki i czy są one bezpieczne dla konsumentów.

Czym są pożyczki online na raty?

Pożyczki online na raty to nic innego jak popularne chwilówki, z tą różnicą, że aby zaciągnąć pożyczkę nie musimy wychodzić z domu. Chcąc dostać tego typu pożyczkę, nie musimy spełniać wielu formalności, jakie wymaga od nas bank. Również czas realizacji takiej pożyczki jest znacznie krótszy niż w stacjonarnej placówce bankowej. Firmy internetowe trudniące się udzielaniem pożyczek często działają także w weekendy, a zdarzają się również takie, które są czynne całą dobę. Jak widać, jest to dużo bardziej dostępna i wygodna forma brania pożyczki, a przy tym zajmuje mniej czasu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę online na raty przez internet?

Wnioskodawca, który chce otrzymać pożyczkę, musi zazwyczaj spełniać kilka podstawowych kryteriów:

- być obywatelem Polski;

- posiadać numer PESEL;

- mieć dowód osobisty;

-  zamieszkiwać na terenie kraju;

- mieć rachunek bankowy w polskim banku;

- posiadać numer telefonu.

Firmy udzielające pożyczek przez internet w większości posiadają w swojej ofercie pożyczki bez sprawdzania zaświadczeń o zarobkach, a także baz Krajowego Rejestru Długów oraz Biura Informacji Kredytowej.  Z tego powodów wiele osób, które nie miałyby szans na dostanie pożyczki w tradycyjnym banku, mają na to duże szanse w pożyczkach online. Dzięki temu są dużo bardziej dostępne i trafiają do większej rzeszy zainteresowanych.

Pożyczki na raty online – jak uzyskać?

Na zdecydowanej większości stron internetowych procedura wygląda bardzo podobnie i można ją przedstawić za pomocą kilku punktów.

- Określenie kwoty pożyczki.

- Wybór okresu trwania pożyczki.

- Wypełnienie formularza z danymi osobowymi.

- Przesłanie skanów potrzebnych dokumentów.

- Oczekiwanie na weryfikacje przez pracowników firmy udzielającej pożyczki.

- W razie pozytywnego rozpatrzenia oczekiwanie na przelew ( w zależności od banku kilka minut do kilku godzin)

- Zwrócenie pożyczki w terminie.

Jak widać, jest to banalnie proste i zajmuje minimalną ilość czasu.

Czy pożyczki online na raty są bezpieczne?

W dzisiejszych czasach pożyczanie na raty online w większości przypadków jest bezpieczne. Korzystając z rankingów chwilówek oraz sprawdzając opinie, dotyczące danych firm, trudniej jest dać się nabrać, jednak oszuści finansowi w dalszym ciągu istnieją, musimy więc stosować się do pewnych reguł.

Dokładnie czytać umowę pożyczki

Ta zasada powinna przyświecać nam przez całe życie, nie tylko w momencie brania pożyczki. Jeśli w umowie znajdziemy coś niejasnego, to zawsze możemy z niej zrezygnować, jeszcze przed jej podpisaniem. Zaakceptowanie własnym podpisem warunków umowy zobowiązuje nas natomiast do jej przestrzegania.

Sprawdzać opinie i porównywarki pożyczek w sieci

W internecie istnieje wiele stron, za pośrednictwem których możemy porównać oferty różnych firm. Dzięki przejrzeniu szerokiego spektrum ofert możemy mieć większą pewność, że wybraliśmy tą najkorzystniejszą dla nas.

Pożyczać tylko taką kwotę, jakiej naprawdę potrzebujemy

Jak wiadomo, na koszty pożyczki składają się między innymi odsetki. Jeśli pożyczymy więcej, niż jest nam koniecznie potrzebne, to zgodnie z umową, będziemy musieli więcej zapłacić. Lepiej nie brać pożyczek na zapas, gdyż zawsze będzie nas to więcej kosztowało.

Spłacać pożyczkę w terminie

 Powiązane z poprzednią zasadą. Wzięcie większej kwoty może sprawić, że nie zdołamy spłacić jej w terminie. Będzie to skutkowało w oczywisty sposób zwiększeniem się odsetek od kredytu, a co za tym idzie, większym kosztem całościowym pożyczki. Łatwo w ten sposób zadłużyć się na kwotę, której nie będziemy w stanie spłacić.

Jak widać, pożyczki online na raty są bezpieczne i przejrzyste dla wszystkich, którzy będą się trzymać powyższych zasad oraz kierować zdrowym rozsądkiem. Jeżeli będziemy przestrzegać powyższych reguł, nie musimy obawiać się pożyczania na raty online.