OC krótkoterminowe przez Internet, OC na miesiąc dla kogo

12:02:2019 Porady

Porównywarka OC PZU

OC na miesiąc – w jakich sytuacjach można wykupić OC krótkoterminowe?

Umowa OC zawierana jest zazwyczaj na 12 miesięcy, po czym za ubezpieczenie należy zapłacić ponownie, aby zostało ono przedłużone. Są jednak sytuacje, w których możemy wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe, trwające zazwyczaj do 30 dni. Czym jest OC krótkoterminowe i kiedy możemy z  niego skorzystać?

OC krótkoterminowe – co to jest?

OC krótkoterminowe dla osoby fizycznej dotyczy obowiązkowej polisy, którą można wykupić na okres krótszy niż 12 miesięcy. Ubezpieczenie to oparte jest na tych samych zasadach, co OC roczne, czyli zgodnych z ustawą z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

OC krótkoterminowe PZU zapewnia taką samą ochronę jak OC roczne i wygasa z ostatnim dniem okresu, na który zostało zawarte (nie przedłuża się na kolejny miesiąc).

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Ustawa jasno określa, że nie każdy może wykupić ubezpieczenie OC na miesiąc. Prawo do tego mają jedynie właściciele pojazdów, objętych pewnymi zasadami.

OC krótkoterminowe samochodu sprowadzonego dla pojazdów zarejestrowanych czasowo

Jeżeli właściciel chce zarejestrować samochód jedynie czasowo, może wykupić OC na 30 dni. Nie jest to jednak wyjście, jeżeli chcemy zatrzymać pojazd na dłużej, gdyż i tak w końcu konieczne będzie wykupienie stałej polisy. OC na miesiąc dla samochodów zarejestrowanych czasowo to dobra opcja, gdy właściciel:

- chce wywieźć samochód za granicę;

- potrzebuje dokumentów tylko na przejazd do miejsca naprawy lub dokonanie przeglądu pojazdu.

Wybierz Tańsze ubezpieczenie OC/AC

Gdzie tanie ubezpieczenie OC ACOC krótkoterminowe dla pojazdów na rejestracjach zagranicznych

Po sprowadzeniu samochodu z zagranicy, mamy 30 dni na jego zarejestrowanie. Na ten okres możemy też wykupić np OC krótkoterminowe liberty direct, jednak należy pamiętać, że nie odnowi się ono wraz z wygaśnięciem okresu, na jaki zostało zawarte, w końcu więc i tak trzeba będzie samochód zarejestrować na stałe i wykupić ubezpieczenie na rok.

OC krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych i historycznych

Pojazdy wolnobieżne to takie, które zostały stworzone tak, aby ich prędkość nie przekraczała 25 kilometrów na godzinę. Zaliczają się do nich maszyny rolnicze, leśne i niektóre transportowe. Wyjątek stanowią ciągniki rolnicze, które wymagają ubezpieczenia na 12 miesięcy. Okres ubezpieczenia pojazdów wolnobieżnych wynosi minimum 3 miesiące.

Pojazdy historyczne, czyli:

- pojazdy zabytkowe uznane zgodnie z Ustawą o ruchu drogowym;

- pojazdy, które mają więcej niż 40 lat;

- pojazdy starsze niż 25 lat, które zostały przez rzeczoznawcę uznane za unikatowe.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe dla pojazdów historycznych wynosi minimum 30 dni.

OC na miesiąc dla pojazdów w komisach

Sprzedając pojazd do komisu, właściciel może korzystać z obowiązującego ubezpieczenia do czasu jego wygaśnięcia. Może też je wypowiedzieć i zawrzeć umowę na OC krótkoterminowe link 4.

Jeżeli samochód zostaje do komisu oddany, bez podpisania umowy o sprzedaży, to właściciel pojazdu powinien dbać o jego ubezpieczenia na okres, w którym auto przebywać będzie w komisie. Jest to przyjęte postępowanie, choć może wzbudzić pewne kontrowersje, gdyż zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych to posiadacz, a nie właściciel pojazdu zobowiązany jest do wykupu ubezpieczenia OC.

Jak wykupić OC krótkoterminowe PZU?

Z wykupem OC krótkoterminowego dla osoby fizycznej nie powinien mieć problemu żaden właściciel pojazdu, zwłaszcza że aktualnie można je nabyć także online.

Decydując się na zakup polisy OC na 30 dni, musimy pamiętać, że jest to oferta nie dla każdego. Jeżeli jednak nasz pojazd należy do jednej z podanych powyżej grup, możemy wszystko załatwić bez wychodzenia z domu, a jeżeli nie chcemy kupować polisy przez internet, wystarczy, że skontaktujemy się z wybranym przez nas ubezpieczycielem.

Po zakupie ubezpieczenia OC na miesiąc musimy pamiętać, że nie przedłuża się ono na kolejny okres i choć ochrona jest taka sama, jak w ubezpieczeniu rocznym, wygasa ona wraz z końcem umowy.